Almanach

 

ETAP „WARSZTATY”

Projekt „Almanach” służył wskazaniu obszarów w ramach, których mogą angażować się młodzi ludzie, by spędzać aktywnie swój czas, i znaleźć swoje miejsce.

W takich regionach jak województwo świętokrzyskie, które jest jednym z najbiedniejszych w Polsce, trudno jest rozwijać swoje zainteresowania i brać udział w bezpłatnych kursach, stąd też pomysł na stworzenie takiego projektu. Dlatego do uczestnictwa zaprosiliśmy wszystkich, którym pisanie sprawia przyjemność, tych, którzy chcieli sprawdzić się w zawodzie dziennikarza, poznać tajniki fotografii reportażowej i którzy są aktywni!!!

Tematyka warsztatów była od dziennikarstwa i fotografii prasowej i fotoreportażu, po technologię informacyjną i aktywność obywatelską.

almanach_5

Usłyszeliśmy, że dziennikarz to osoba ciekawa świata i innych ludzi, posiadająca umiejętności adaptacyjne, umiejąca współpracować oraz posiadająca szerokie horyzonty. Takie m.in. cechy wymieniane były podczas warsztatów w odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jaki powinien być dziennikarz. Ponadto dostaliśmy kilka wskazówek:

Tym, czego poszukuje dziennikarz, albo człowiek kina, nie jest prawda, tylko rzeczywistość. Tworzymy obrazy, które przemawiają do ludzi, czy są prawdziwe, czy nie” – wg M. Schneider;almanach_6

Dobry dziennikarz powinien mieć nosa. Dzięki temu poczuje dym, zanim ktokolwiek zauważy ogień. Ten nos zaprowadzi go tam, gdzie coś się dzieje, nim dowie się o tym reszta świata”. –J. Morrison;

Z pisaniem jest tak, że albo ma się wrodzony talent, albo człowiek desperacko się stara i w końcu się nauczy. Nie ma innej możliwości”. – H. Murakami.

Biorąc udział w warsztatach obywatelskich, zbierając materiały dotyczące artykułów i rozmawiając z organizacjami młodzieżowymi uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy częścią, wspólnej Europy, korzystamy z programów europejskich, by realizować wspólne projekty, dzięki którym realizujemy nasze plany i marzenia, możemy pomóc innym. Jako przyszli dziennikarze musimy być wrażliwi na otaczającą nas rzeczywistość, dlatego nasz projekt posłużył zaangażowaniu młodych adeptów, w naświetleniu problemów lokalnych środowisk i pokazaniu obszarów, w których działają NGOs w regionie świętokrzyskim.

almanach_7-jpg

Warsztaty dostarczyły nam wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie dziennikarstwa i fotoreportażu. Poznane przez nas tajniki zawodu dziennikarza i fotografa przekuliśmy w przygotowany przez zespół redakcyjny „Almanachu” – poradnik „Wskazówki dla adeptów sztuki dziennikarskiej i fotoreportażu”, który jest swoistym „abc” dla początkujących dziennikarzy np. gazetek szkolnych