ISAF – 2007 Word Sailing Championship

EVS …marzenie niejednego wolontariusza, dla laików trzy litery, dla wtajemniczonych przygoda życia… Od paru miesięcy nasze Centrum jest oficjalnie organizacją wysyłającą na projekty wolontariatu europejskiego i w tym roku na taki projekt wyjechały dwie wolontariuszki.„The Volunteering Is Calling! – Pod tym hasłem pomagałyśmy przy Mistrzostwach Świata ISAF w Żeglarstwie w Cascais/Portugalia, które są jedną z najbardziej prestiżowych imprez na świecie, i podczas której rozdysponowano 75% kwalifikacji olimpijskich.

Wolontariat trwał od 9 czerwca do 19 lipca. Przez pierwszy tydzień naszego pobytu integrowałyśmy się z 158 wolontariuszami (100 z Europy 60 z Portugalii), w czym pomagali nam koordynatorzy z Associação Rota Jovem – naszej organizacji koordynującej, przechodziliśmy specjalne szkolenie interkulturowe a także dotyczące obowiązków i praw wolontariusza.

Po tygodniu pełni chęci do działania przystąpiłyśmy do pracy. Codziennie pracowałyśmy po 6 godzin, a do naszych obowiązków należała obsługa tzw. boatparków, biura akredytacji, biura prasowego, itp. Jako że nie samą pracą żyje człowiek, mieliśmy też czas na zwiedzanie Portugalii, próbowanie tamtejszych smakołyków i naukę języka portugalskiego. Oprócz wolontariuszy poznałyśmy również polskich sportowców i dziennikarzy. Wszyscy urzekli nas swoją otwartością. Widzisz kogoś na szklanym ekranie, podziwiasz, zazdrościsz, kibicujesz… i nagle ta sama osoba wyciąga do Ciebie rękę i prosi by zwracać się do niej po imieniu, a potem zdobywa złoty medal mistrzostw!!! Polska ekipa zdobyła dwa medale (Zosia Klepacka – złoto i Przemek Miarczyński – srebro w klasie RS:X) i aż siedem kwalifikacji olimpijskich! Heh… być może zadecydowały o tym zaciśnięte kciuki i nasza obecność?

Nasze przyjaźnie zawiązane w Portugalii na pewno przetrwają bardzo długo. Mamy nadzieję, że jeszcze raz przydarzy się nam możliwość wyjazdu na tego rodzaju projekt i jeszcze raz będziemy mogły przeżyć tak niesamowitą przygodę.”

Agnieszka i Klaudia

Projekt ISAF – 2007 Word Sailing Championship został zrealizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”, Akcja 2 Wolontariat Europejski.